BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
drukuj drukuj

Aktualności

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
29.10.2012



I. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

1. Skąd pochodzi inicjatywa Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości?

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) są były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm. Ten ruch społeczny o zasięgu globalnym, ma na celu utworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i kreatywne inicjatywy młodych ludzi.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w 2012 roku obędzie się w dniach 12-18 listopada.

Polska weźmie udział w wydarzeniach ŚTP już po raz piąty. Z każdą edycją współpracuje coraz więcej Partnerów. To przede wszystkim oni tworzą Tydzień Przedsiębiorczości, który wypełniony jest wydarzeniami o różnej formie i tematyce, a co za tym idzie, przyciąga coraz większe grono odbiorców. W klasyfikacji międzynarodowej nasz kraj plasuje się obecnie na czwartym miejscu pod względem liczby zorganizowanych w ramach ŚTP eventów.

W tym roku, w Polsce, nad Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości 2012 honorowy patronat objęli Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Komisja Europejska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Proseed.

 

2. Kto stoi na czele przedsięwzięcia w Polsce?

W skład ogólnopolskiego Komitetu Koordynacyjnego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2012 wchodzi:

· Forum Młodych PKPP Lewiatan

· Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości,

· Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości,

· Fundacja Polska Przedsiębiorcza,

· Stowarzyszenie Freelancity.org.

 

II. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce

Od 2010 roku Województwo Małopolskie jest oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pełni funkcję koordynatora całości inicjatywy w Regionie. Szerokie partnerstwo, wielość i różnorodność wydarzeń, a także duże zainteresowanie (ok 2 500 uczestników) sprawiło, że Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2010 odbywający się pod hasłem: Kreatywni na start! uznany został za najlepszą inicjatywę Global Entreprenurship Week w Polsce.

W 2011 r. w przedsięwzięcie zaangażowało się 30 instytucji partnerskich oferując jeszcze bogatszy program. Dzięki zwiększeniu skali przedsięwzięcia aż 5 500 osób wzięło udział w wydarzeniach organizowanych w ramach ŚTP

 

III. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2012

3. Co wyróżnia Światowy Tydzień Przedsiębiorczości spośród innych, prowadzonych w Małopolsce działań służących wsparciu przedsiębiorczości?

Po pierwsze grupa odbiorców. To przede wszystkim uczniowie, studenci, absolwenci, osoby zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej lub wzbogaceniem swojej wiedzy, nabyciem umiejętności, które później mogą być wykorzystane na rynku pracy.
W programie przedsięwzięcia znajdą się również wydarzenia dla przedsiębiorców, którzy chcą np. dowiedzieć się w jaki sposób zdobyć kapitał na rozwój firmy oraz poszerzyć wiedzę pomocną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Po drugie jego globalny charakter. W ponad 120 krajach świata na sześciu kontynentach przez jeden tydzień (12-18 listopada 2012 r.) realizowane są równocześnie działania mające inspirować młodzież do rozwoju innowacji, wyobraźni i kreatywności, skłaniające do urzeczywistniania swoich pomysłów. w 2011 r. 10 milionów osób uczestniczyło w 37 tysiącach imprez, które zorganizowane zostały w ramach przedsięwzięcia na całym świecie. To młode, przedsiębiorcze osoby z całego świata, szukające swojej drogi zawodowej.

 

Po trzecie atrakcyjny program oraz skala przedsięwzięcia. W przedsięwzięcie zaangażowało się 34 Partnerów oferując różnorodne działania mające na celu nie tylko pozyskanie nowej wiedzy, ale uświadomienie młodym ludziom korzyści płynących z bycia przedsiębiorczym. Od początku realizacji inicjatywy w Regionie jej koordynatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

Wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2012 odbędą się w 9 miastach Małopolski tj. Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Oświęcimiu.

4. Biznes w zasięgu ręki!

Pod takim hasłem w dniach 12-18 listopada 2012 roku odbywać się będzie Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce w 2012 r.

Chcesz:

obudzić w sobie ducha przedsiębiorczości?

dowiedzieć się jak założyć własną firmę, jak rozmawiać z inwestorem?

poznać przedsiębiorców (również Twoich rówieśników), którzy już osiągnęli sukces w biznesie?

zbadać swoje predyspozycje zawodowe?

wziąć udział w Gali Młodego Biznesu, warsztatach przedsiębiorczości czy biznes party?

 

Podczas szkoleń, seminariów, warsztatów, wykładów, spotkań z przedsiębiorcami, konferencji, dyskusji i wielu innych wydarzeń organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce przez uczelnie wyższe, instytucje wspierające przedsiębiorczość, urzędy pracy każdy będzie miał możliwość poznać odpowiedzi na te pytania.

 

5. Jakie instytucje zaangażowane są w realizację przedsięwzięcia?

Po raz kolejny Województwo Małopolskie (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) koordynuje całość przedsięwzięcia na poziomie Regionu. Inicjatywa realizowana będzie we współpracy m.in. ze szkołami wyższymi, instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość, urzędami pracy – łącznie 34 Partnerami tj.:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie

2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

4. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

5. Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

6. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

7. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

8. Wyższa Szkoła Biznesu National – Louis University w Nowym Sączu Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

9. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krakowie

10. Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.

11. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

12. Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości

13. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

14. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie

15. Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie

16. FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji

17. Fundacja Kraków Kreatywny

18. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

19. Izba Przemysłowo - Handlowa w Krakowie

20. Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej, Klub Casflow „Rekin Finansowy”

21. Fundacja Studenckie Forum Business Centre Club

22. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 3 w Krakowie

23. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej

24. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

25. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

26. Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego

27. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu

28. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu

29. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie

30. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu

31. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach

32. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni

33. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku

34. Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie

 

Do współpracy jako patronów medialnych przedsięwzięcia pozyskano:

1) Onet.pl

2) Biznes.pl

3) designattack.pl

4) Dziennik Polski

5) Portal www.wrotamalopolski.pl

6) Radiofonia

7) TVP Kraków

Partnerem wspierającym są Przewozy Regionalne, od które pomagają w promocji przedsięwzięcia.

 

6. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w liczbach.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce realizowany będzie przez 35 instytucji (Koordynator + 34 instytucji partnerskich), które również zaangażowały do współpracy trenerów, przedsiębiorców, inne instytucje wspierające przedsiębiorczość w 9 miastach Regionu. Instytucje te w ramach niezwykle bogatej oferty programowej przygotowały około 30 szkoleń i seminariów, ponad 30 warsztatów, 3 konferencje, prawie 20 spotkań z przedsiębiorcami, 8 wykładów, gry, konkursy w tym grę Cashflow, indywidualne konsultacje, dyskusje i debaty, w tym debatę oxfordzką. Na uwagę zasługują również spotkania podczas których można będzie m.in. zbadać swoje predyspozycje pod kątem prowadzenia własnego biznesu czy prezentacje multimedialne
i filmy przedstawiające m.in. osoby, które założyły własną działalność gospodarczą.

 

7. Co w programie?

Oferta programowa Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2012 zawiera bogaty wachlarz różnorodnych działań.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. oferuje w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz Suchej Beskidzkiej m.in. warsztaty edukacyjne "Kreator kariery", grę symulacyjną "Innowacyjne zarządzanie firmą w praktyce" oraz szkolenia pozwalające pozyskać środki finansowe tj. Pieniądz to nie tylko dotacja - jak rozmawiać z inwestorem" czy "Od pomysłu do projektu – czyli jak wnioskować o wsparcie";

Politechnika Krakowska – Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska zaprasza m.in. spotkania informacyjne „Innowacje technologiczne jako źródło przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw"; 

Akademia Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie – Centrum Transferu Technologii przeprowadzi szkolenie: „Oprogramowanie open source – zarządzanie prawami własności intelektualnej”;

Na konkurs „StartUp Mixer zapraszaAkademickei Inkubatory Przedsiębiorczości. Celem spotkań z cyklu StartUp Mixer jest budowanie społeczności startup'ów oraz integrowanie środowiska młodych, zdolnych, polskich przedsiębiorców. Ponadto w swojej ofercie proponują m.in. szkolenia motywacyjne pt. Zostań przedsiębiorcą – dlaczego własna firma a nie etat?;

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza na warsztaty instruktażowe dla osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej;

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie oferuje doradztwo związane z własnym przedsiębiorstwem oraz dostępnymi programami pomocowymi – EEN przy IPH w Krakowie. Ciekawym punktem programu będzie możliwość rozmów nt. nawiązania kontaktów handlowych przy okazji misji gospodarczej z Węgier.

Krakowski Park Technologicznym Sp. z o.o. przygotował seminarium: „Przedsiębiorczość w gamedevie”, które prowadzić będą przedstawiciele firm takich jak m.in. Reality Pump, Artifex Mundi. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wygląda proces tworzenia gier, czy w gamedevie pracują tylko programiści i czy tworzenie gier to opłacalny biznes.

Małopolski Instytut Kultury oferuje grę symulacyjną "Chłopska Szkoła Biznesu" inspirowaną historią z Małopolski. Pozwala ona przeprowadzić symulację podstawowych mechanizmów rynkowych w sposób angażujący nie tylko intelekt, ale i emocje graczy

„Czy przedsiębiorczość jest trendy i coolJ?” – na debatę na temat przedsiębiorczości, która zorganizowana zostanie zarówno w Krakowie, jak i Tarnowie zaprasza Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W ofercie MISTiA znajdują się również indywidualne konsultacje z zakresu potrzeb biznesowych klienta i możliwości wsparcia w założeniu i prowadzeniu firmy.

Małopolskie Studenckie Forum Business Center Club we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie przygotowało trzydniową Konferencję e-biznes festiwal 2012: Mobile day poświęcony technologiom
i narzędziom ery "Post-PC". Drugi dzień konferencji marketing day, który jest poświęcony możliwościom wykorzystania nowych technologii do promocji
i budowania wizerunku marki (firmy) w Internecie. Podczas ostatniego dnia konferencji - Business day - tematyka prelekcji oraz warsztatów dotyczyć będzie między innymi sprzedaży w Internecie, prowadzenia własnego sklepu internetowego oraz tworzenia i budowania własnej firmy w oparciu o nowe technologie i rozwiązania Internetowe. Ponadto w ofercie można znaleźć konkurs StartUp Challenge, którego celem jest wyłonienie najlepszego pomysłu na serwis internetowy czy aplikację mobilną.

Powiatowy Urząd Pracy w Bochni zaprasza na warsztaty „Samozatrudnienie – sposób na sukces”, a także konsultacje indywidualne nt. dotacji unijnych;

Warsztaty „Własna firma – zrób to sam!” i konsultacje indywidualne dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej pn. „Własny biznes – co warto wiedzieć?” przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku

Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie organizuje m.in. warsztaty pozwalające określić predyspozycje do samo zatrudnienia, poznać plusy i minusy etatu oraz samo zatrudnienia, ocenić pomysł, nauczyć pisania biznes planu oraz dowiedzieć jak i gdzie pozyskać środki finansowe na otarcie działalności gospodarczej.

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie zaprasza m.in. na warsztaty pt. „ABC przedsiębiorczości” mające na celu inicjowanie działań przedsiębiorczych wśród osób młodych;

Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu przygotował szkolenie dla młodych, przyszłych przedsiębiorców z cyklu: „Wiedza w pigułce” oraz Debatę Oksfordzką nt. przedsiębiorczości;

Na dni otwarte i badanie predyspozycji przedsiębiorczych zaprasza Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego;

Sądecki Urząd Pracy przygotował spotkania informacyjne dla osób planujących lub rozważających otworzenie własnej działalności gospodarczej „Odkryj swój potencjał – zostań przedsiębiorcą” oraz Grę „Cashflow";

Na szkolenie: „Obudź w sobie ducha przedsiębiorczości” oraz szereg spotkań z przedsiębiorcami zaprasza Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;

Warsztat motywacyjny na temat przedsiębiorczości "Przedsiębiorczość – łatwo powiedzieć, łatwo zrobić" oraz warsztaty "Obudź w sobie ducha przedsiębiorczości – czyli co każdy powinien wiedzieć na początku swojej kariery" połączone z grą Cashflow przeprowadzi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje m.in. spotkania filmowo-dyskusyjne z cyklu „Pociąg do kariery”, przeprowadzi badanie zainteresowań
i predyspozycji zawodowych „Czy mam predyspozycje do bycia przedsiębiorcą” oraz warsztat poradnictwa zawodowego: „Własna firma – zanim zrealizujesz pomysł”.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie przygotował m.in. badanie preferencji i zainteresowań w kierunku przedsiębiorczości „W stronę biznesu – poznaj swoje predyspozycje” oraz warsztaty poradnictwa zawodowego – „Własna firma – zanim  zrealizujesz pomysł";

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu zaprasza m.in. na warsztat oraz konsultacje indywidualne podczas których wykonywane będą testy psychologiczne oraz testy określające zainteresowania zawodowe – pod kątem posiadania cech osobowościowych ułatwiających prowadzenie własnej firmy; 

Debatę oxfordzką pt. „Ta izba twierdzi, że przedsiębiorstwa społeczne są mniej efektywne niż przedsiębiorstwa komercyjne” organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, który zaprasza również na spotkania
z przedsiębiorcami prowadzącymi przedsiębiorstwa społeczne;

Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości zaprasza m.in. na warsztaty praktyczne z wypełniania wniosku o dofinansowanie na dotację rozwojową dla firm w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, które odbędą się w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu;

Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej – Klub cashflow „rekin finansowy” zaprasza na spotkania z przedsiębiorcami oraz rozgrywkę gry Cashflow,

Na wyk

Wróć do Aktualności