BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Jak będzie wyglądała praca w przyszłości?
drukuj drukuj

Aktualności

Jak będzie wyglądała praca w przyszłości?
30.03.2021

Obecna sytuacja weryfikuje nasz system pracy, podważając w niektórych przypadkach konieczność posiadania biur przez organizacje.

W raporcie pt. „Księga rekomendacji. Praca zdalna 2.0. Rozwiązanie na czas pandemii czy trwała zmiana?” prof. Jerzy Hausner we wprowadzeniu podkreśla, że praca zdalna jest błędnie kojarzona wyłącznie z pracą wykonywaną z domu. Istnieje wiele stref co-workingowych, z których przed pandemią korzystali pracownicy. Jak wynika z raportu, centra co-workingowe usytuowane w obrębie osiedli, na których mieszkamy, oraz żłobki i przedszkola w położone w pobliżu - to bardzo realny scenariusz pracy zdalnej w przyszłości. Wyobraź sobie, że nie będzie to konieczne, abyś codziennie poświęcał (a) czas na dojazd do pracy, a zadania będziesz wykonywał (a) w specjalnych strefach, które powstaną w wyniku porozumienia na linii pracodawcy-samorząd.

W raporcie pt. „Predictions book. 12 prognoz, które pozwolą ci zbudować organizację gotową na przyszłość”, przeczytamy, że praca zdalna była standardem dla niespełna 2% pracowników w USA. Ich liczba wzrosła w maju 2020 roku do 66%. W Polsce również wielu pracowników musiało zaadaptować się do tej formy pracy. Obecnie większość firm stosuje hybrydowy model pracy, a wielu ekspertów uważa, że zostanie on z nami na dobre.

Jakie najważniejsze rekomendacje wynikają z raportu „Księga rekomendacji. Praca zdalna 2.0. Rozwiązanie na czas pandemii czy trwała zmiana?”

Warto czerpać z doświadczeń innych krajów.

Krajem, od którego warto podpatrzeć dobre praktyki w zakresie zajęć online oraz pracy zdalnej jest chociażby Finlandia. Pracownicy wykonują około 50% pracy w formie zdalnej poza siedzibą organizacji, w której są zatrudnieni.

Należy rozwijać kompetencje związane z zarządzaniem zespołem zdalnym.

Zespoły funkcjonujące w rozproszeniu powinny zmienić styl komunikacji, tak aby była ona nadal efektywna. Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili wsparcie swoim menedżerom, oferując im coaching lub mentoring, który pomoże im wdrażać konkretne rozwiązania.

Jeśli chcesz się zapoznać z innymi rekomendacjami opisanymi w raporcie, zapraszamy tutaj>>>

Wróć do Aktualności